Pomôže nám zdravý sedliacky rozum?
Na udržateľnosť sa pozeráme z mnohých uhlov. Niekto to vidí tak, druhý zase inak.
Ale ako sa v nej zorientovať?
NÁVRAT K PRÍRODE
Čo to znamená? Že sa bezpodmienečne musíme vrátiť niekoľko desaťročí, ba možno aj storočí nazad? Alebo je to len akýsi odkaz, kde treba hľadať?
Pozorujme prírodu, ako funguje, ako si dokáže poradiť v ťažkých situáciách, ako reaguje na zmeny, ako sa s vecami dokáže vysporiadať. Možno tam nájdeme inšpiráciu, ako robiť veci inak, kam smerovať alebo aké ciele si stanovovať. Pozorujme, učme sa, pýtajme sa, rozmýšľajme, zdieľajme...
Nezahadzujme však pokrok, ktorý sme dosiahli. Nebola to ľahká cesta.
Práve naopak. Využime tieto vedomosti a vymoženosti 21. storočia v náš prospech a hľadajme cestu. Cestu, ako napodobniť procesy overené prírodou, ako veci zlepšovať, ako fungovať inak. Aspoň tak, aby sme krôčik po krôčiku znižovali naše dopady na prírodu.
UDRŽATEĽNÝ ROZVOJ JE DRAHÝ
Možno áno a možno nie. Záleží, ako sa na to pozrieme.
Pravdou je, že nové ekologické materiály a moderné technológie nie sú lacné. Najmä, ak sa na ne pozeráme ako na investíciu. Základná vec, ktorá firmu pri rozhodovaní o investícii zaujíma, je jej návratnosť. Vzhľadom na turbulencie, ktorým sme počas posledných rokov čelili, vedú k obavám: „Čo ak...?“
Treba si však uvedomiť, že inovácie sú potrebné.
Zabezpečujú zvyšovanie našej životnej úrovne, zvyšovanie pracovného komfortu a umožňujú rozvoj spoločnosti. Z dlhodobého hľadiska prinášajú nové obchodné príležitosti, a tým aj ďalšie zisky. Nové technológie sú zvyčajne aj ekologickejšie.
Avšak udržateľný rozvoj nie sú len investície do inovácií, sú to aj úspory, ktoré nám prináša začlenenie udržateľnosti do firemnej kultúry, firemných hodnôt a cieľov firmy. Je to spôsob myslenia, ktorý nám otvára nové príležitosti.
Jednoducho povedané, uvažujme v kontexte udržateľnosti. Nastavme svoju myseľ na hľadanie udržateľných možností v našom každodennom živote. Pozrime sa na potenciál, ktorí nám poskytujú procesy vo firme. Táto investícia, ktorej účinok sa prejaví niekedy skôr, inokedy neskôr, sa oplatí. Veď za podstatnou časťou všetkých problémov, ktorým ako ľudstvo momentálne čelíme, je práve človek a jeho uvažovanie.
TO NEMÁ ZMYSEL
Častý argument, s ktorým sa stretávame pri téme udržateľnosť. Podľa mňa je to skôr o tom, či chceme alebo nie.
Snáď len dodám...
To, že ste dobrý človek, má zmysel? Nikdy ste o tom nepochybovali? A predsa ním ste. Prečo?
UDRŽATEĽNOSŤ JE KOMPLEXNÁ
Áno, je. Preto je potrebné používať zdravý sedliacky rozum. Kritické myslenie a dáta, ktoré v rámci firmy už máme zozbierané, a tie, ktoré dokážeme sledovať, nám pomáhajú vyhodnocovať vplyvy a dopady, uľahčujú rozhodovanie a vytvárajú priestor pre nové príležitosti. Netreba meniť celý systém, stačí svoju myseľ otvoriť novým perspektívam a transformácia systému na udržateľný vôbec nemusí bolieť.
Na záver už len dodám...
Dôverujme svojim ľuďom. Pomôžu nám nájsť cestu k udržateľnému rozvoju. Do tímu sme si ich predsa vybrali kvôli kvalitám, ktorými disponujú. Nechajme ich prejaviť sa a využime ich potenciál. 21. storočie nám poskytuje rozsiahle možnosti, ako sa v udržateľnosti zorientovať. Je len na nás, čo s tým urobíme.
Ak vás téma UDRŽATEĽNÉHO ROZVOJA zaujíma, neváhajte nás kontaktovať.
Ponúkame samostatné workshopy alebo vám vytvoríme rozvojový program na mieru - individuálne vystavaný podľa vašich preferencií a potrieb. Viac sa dozviete na našom webe.
Workshopy zamerané na zavádzanie trvalo udržateľného rozvoja dopĺňame softskills tréningami a workshopmi rozvíjajúcimi marketingové aktivity. Zároveň vám ponúkame poradenstvo počas celej transformácie vašich existujúcich systémov na systémy udržateľného rozvoja.
Comments